جمعه, 28 دی 1397

 

 

استاندار کردستان: همه دستگاه‌ها براى گرفتن سهم آب استان تلاش کنند

جلسه شورای حفاظت منابع آب استان کردستان برگزار شد  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای کردستان، جلسه شورای حفاظت منابع آب به ریاست استاندار و با حضور سایر اعضای شورا در محل سالن جلسات شهدای گمنام تشکیل گردید.

استاندار کردستان در دومین جلسه شوراى حفاظت منابع آب استان در سال 96 خاطرنشان گفت همه دستگاه های عضو شورا  بایستی در راستای اخذ سهم استان از منابع آب و دریافت تخصیص تلاش نمایند چرا که وجود آب و نبود مجوز استفاده از آن پیامدهای اجتماعی و امنیتی دارد.

وی همچنین گفت در بحث کنترل آب باید توان خود را روى سدها بگذاریم و از این منابع ارزنده به بهترین شیوه استفاده کنیم.

بهمن مرادنیا با اشاره به اینکه طبق آمار، کردستان در رتبه ٢٧ کشورى به لحاظ سرانه آب در دسترس براى هر فرد قرار دارد، افزود: با توجه به اینکه کردستان جزو استان هاى پرآب محسوب مى شود، قرار گرفتن در این رتبه جاى تاسف است.

مرادنیا ادامه داد: با توجه به اینکه امروز آب به یک مطالبه عمومى در استان تبدیل شده، لازم است همه دستگاه ها دست به دست هم دهند تا به سطح مطلوبى از دسترسى به آب برسیم.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای کردستان نیز در این جلسه گزارش از وضعیت منابع آب های سطحی و زیرزمینی استان ارایه و گفت: با توجه با کاهش بارش ها و به تبع آن کاهش حجم مخزن سدها، لازم است کلیه دستگاه ها در زمینه مدیریت مصرف و فرهنگ سازی مصرف بهینه آب بویژه در بخش کشاورزی تلاش نمایند.

شانظری گفت میزان مصرف آب استان یک هزار 213 میلیون مترمکعب است که از این مقدار 121 میلیون مترمکعب مختص بخش شرب، 10 میلیون مترمکعب مربوط به صنعت و 1082 میلیون مترمکعب مربوط به مصارف بخش کشاورزی است.

شایان ذکر است 60 درصد این مصارف از آب های زیرزمینی و 40 درصد آن از منابع آب های سطحی تأمین می شود.

منبع خبر: مدیریت روابط عمومی شرکت آب منطقه ای کردستان